Umí kouzlit s různorodými surovinami, stmelují společnost a jsou středobodem každé rodinné a jiné party. Ano, grily na plyn či dřevěné uhlí si v českých domácnostech našly své pevné místo. Tradičně je vytahujeme v létě, kdy k tomu počasí přímo vybízí. Ale už jste si někdy dopřáli zimní grilovačku? S našimi tipy pro své přátele připravíte skutečně netradiční gurmánský zážitek.
V článku se dozvíte:
✔️ Proč v zimě grilovat
✔️ Na co si dát při zimním grilování pozor
✔️ Osvědčené triky na rozžhavení grilu
✔️ Jaké grily jsou na zimu ideální
✔️ Moderní vychytávky pro maximální komfort
✔️ Co grilovat v zimě
Sezóna grilování nikdy nekončí
Grilování v zimě má své zákonitosti, stačí ovšem dodržet pár jednoduchých triků a ani velmi nízké teploty vás nerozhodí. Základem je samozřejmě zahradní plynový gril. Nebo jiný kvalitní druh. Sáhněte v klidu po svém „letním“, doporučujeme však pořídit k němu speciální poklop. Ochráníte s ním pokrm před nepříznivými vlivy počasí. Mimochodem, do grilovací výbavy doporučujeme zahrnout i krycí plachtu, která odolává roztrhání a povětrnostním vlivům a slouží pro dlouhodobé zakrytí. Můžete koupit přímo pro váš typ grilu nebo jsou dostupné univerzální plachty.
Pořádně si zatopte
V chladnějším období musíte počítat s tím, že roztopení bude potřebovat více času. A je jedno, jestli používáte brikety a uhlí či máte zahradní gril plynový. Pořádně to rozžhavte. Rozpálení grilu rozhodně nepodceňujte, protože má vliv na přípravu a výslednou chuť jídla.
Naštěstí existují vychytávky, které vám tuhle práci ulehčí. Pokud jste tým dřevěné uhlí a brikety, koukněte na komínový startér. Speciální rozpalovací nádobu s rukojetí, která vám zajistí bezpečnost i pohodlí při manipulaci s horkým palivem.
Nerezový komínový startér Rösle
Rozpalovací komínový startér z nerezové oceli vhodný pro dřevěné uhlí a brikety (nosnost 3 kg). Pohodlně, rovnoměrně a hlavně rychle s ním rozpálíte dané topidlo. Nejenom, že urychlí vaši přípravu před grilováním, ale také poslouží jako ochrana proti jiskrám během přemisťování rozžhaveného materiálu.
U grilů na plyn také nahoďte hořáky na plný výkon, aby došlo k jeho rovnoměrnému prohřátí. Plynové varianty jsou určitě jednodušší v celkovém ovládání, snadno u nich nastavíte teplotu na požadovanou úroveň a následně snadno kontrolujete průběh.
Několik bezpečnostních pravidel
Máme k nim ale několik bezpečnostních pravidel, obzvlášť teď v zimě. Nikdy neponechávejte plynovou bombu venku, pokud gril zrovna nepoužíváte. Uzávěr plynu naplno otevírejte až po zapálení grilu, nikdy ne před! Za každých okolností myslete na své zdraví.
Jaký gril máš, takový jsi kuchař
Návrat k přírodě se spalováním dřeva, zároveň pokroková budoucnost s moderními technologiemi. Mluvíme o našich favoritech – nových peletových grilech – a ideálních společnících pro zimní grilování. Vhodné zejména pro ty z vás, které odrazuje představa stání někde venku na mrazu.
S peletovými grily se nemusíte vzdávat pohodlí a atmosféry domova, jsou totiž natolik chytré, že si na terase, balkonu či zahradě vystačí skoro samy. Jsou vybaveny WiFi, na kterou se připojíte pomocí chytrého telefonu a skrze aplikaci kontrolujete teplotu grilu na dálku. Třeba z obýváku se sklenkou něčeho dobrého v ruce.
Gril peletový Peak Prime Nerez wi-fi GMG
Díky GMG smart systému můžete ovládat a monitorovat gril klidně z pohodlí gauče. Dvanáctivatový přímo proudový design zařízení poskytuje ještě lepší kontrolu teploty, větší úsporu pelet i rychlejší zážeh. A co si zvládnete připravit? Díky velkému prostoru můžete grilovat téměř cokoli – od dvanácti kusů žebírek až po malé prase.
V mobilní aplikaci se dá nastavit teplota grilu i teplota pro vpichové sondy. Teplotní sondy milujeme. A vy byste měli také, protože vám u servírovaných pokrmů dají jistotu, že jsou skutečně hotové. Nikdo si přeci nechce pochutnávat na syrovém nebo naopak přetaženém mase. V dnešní době je na trhu mnoho sond a zařízení na hlídání teploty a je jen na vás, které si vyberete. Inspirujte se nabídkou teploměrů u nás na eshopu.
Teploměr Bluetooth B-Therm Borniak
Pomozte si Bluetooth teploměrem a nenechte se otrávit neustálým sledováním teploty vaší připravované pochoutky. Teploměr ovládáte z polohy aplikace pro mobilní zařízení, ve které jsou již přednastavené teploty pro jednotlivé typy masa. Zařízení podporuje až šest sond.
Co grilovat v zimě?
Vyzbrojíte-li se zmíněným peletovým grilem, máte vcelku vyhráno. Respektive nemusíte se při grilování recepty nijak omezovat. I v zimních měsících zvládnete ošéfovat pořádné steaky, žebra či kuřata. V případě, že nevlastníte nejmodernější „stroj“, nenechte se odradit. Jen se vrhněte do menších kusů potravin, než jste zvyklí z léta.
Náš malý gastro trik
Hotové pokrmy z grilu ihned přeneste do tepla v místnosti, kde je budete konzumovat. Můžete si pomoci alobalem, do kterého maso, zeleninu a jiné potraviny zabalíte. Náš malý gastro trik – na hotový steak naneste kousek másla, zabalte do alobalu a nechte 5 minut odpočinout. Maso si „vydechne” a vy budete mít dostatek času přesunout ho přímo na nahřátý talíř.
Vůně grilovaného steaku, dobrá zábava s rodinou či přáteli a sníh všude kolem. Vidíte se? To je dobře, protože to je ta pravá a nenahraditelná atmosféra zimního grilování. Nachystejte teplý nápoj do termosky a už svolávejte své blízké.
Přejeme super zážitek a dobrou chuť!