Jak vybrat tu nejlepší elektrickou udírnu?

Jaká je nejlepší elektrická udírna? 

Na úvod je důležité si říci, proč vlastně hledáme a používáme elektrickou udírnu? Proč neděláme naše oblíbené české uzené v klasické udírně s topeništěm? Důvodů je více, a každý na ně nahlíží podle jiných priorit. Obecně ale platí, že u elektrické udírny nemusíte celý den stát a sledovat kouř, není nutné tak pečlivě hlídat celý proces. Výhodou je také pohodlnost nastavení teploty a plynulejší regulace, a v neposlední řadě náklady na provoz, které jsou na podobné úrovni jako uzení klasickým tvrdým dřevem. Rozdíl je nepatrný. Pojďme se společně podívat na důležité aspekty při výběru elektrické udírny

Velikost, aneb když prostor nestačí

Velikost je jedním ze základních parametrů, na které musíte dbát při výběru elektrické udírny. Hodnoty, které uvádějí výrobci, jsou často značně zkreslené, a označení“udírna na 50 kg masa“ je lichá. Jak velká by měla být udírna na toto množství masa? Samozřejmě záleží na tom, co v udírně připravujeme. Jiné uzení bude u 2 kg kusů krkovice, jiný pro klobásy či párky, které jsou na hůlkách a nesmí se během uzení vzájemně dotýkat. Vždy je vhodné řídit se vnitřním prostorem udírny v centimetrech, protože to vám alespoň poskytne lepší představu o samotném prostoru a objemu plechové nebo nerezové skříně. My doporučujeme vyšší udírnu s menší plochou podstavy, lépe se do ní umístí více pater. Taková udírna umožňuje lepší distribuci kouře, menší plocha pak umožňuje, aby se kouř lépe rozprostřel do šířky a stoupal vzhůru...

Je důležitý výkon spirály?

S výkony je to malinko jednodušší než v předešlém případě s velikostí. Většinou se u elektrických udíren setkáte s dvěma výkonyvýkonem spirály a generátorem kouře. Drtivá většina udíren, se kterými se můžete setkat má výkon spirály mezi 1500 a 2200 W, což představuje zlatý střed mezi rychlostí nahřátí udírny a spotřebou elektřiny ze sítě, kterou musíte platit. Můžete se také setkat s nízkovýkonými spirálami (kolem 500 W), které sice méně "žerou ze sítě", ale na druhou stranu méně topí, což logicky prodlužuje dobu, než se udírna rozehřeje, a celkově způsobuje více kolísání teploty. Generátor kouře je zařízení, které vytváří kouř v udírně. Zpravidla se v udírně nachází další "vedlejší" spirála, která rozehřívá dřevěné štěpky, z nichž vzniká bílý studený kouř, jímž se poté udí. Příkon takové spirály bývá v rozmezí 100 W až 400 W. Bohužel, pouze výkon nestačí, proto při výběru udírny musíme brát v úvahu teplotní rozsah. Základní verze udíren pracují běžně s teplotou 100-120 °C jako maximem. Lepší modely nemají problém dosahovat až 150 °C. Nejsou výjimkou ani hodnoty kolem 200 °C, ale tyto teploty obvykle nevyužijete při běžném uzení masa.

Funkce a technologie 

Udírna je vlastně strašně jednoduchá věc - bedna, kde se vyrábí kouř a je tam teplo. Samozřejmě, že uzení se od dob našich babiček posunulo, a pokud chceme jít s dobou a mít udírnu současnosti, nevyhneme se nějakým těm "novotám".

Zajímavostí jsou teplotní sondy, které některé udírny mají v základu. Stačí pak píchnout sondu do masa, a během uzení máte přehled o teplotách uvnitř masa. Snad už dnes běžným standardem je display, na kterém si můžete nastavit teplotu v udírně, nastavit si dobu uzení, nebo kombinovat během uzení jednotlivé fáze - chvíli udit s kouřem, chvíli generátor vypnout. To je i výhoda oproti klasickému uzení, protože tam bez kouře nebylo teplo.

Drobnou výhodu má udírna od PitBosse, která je prosklená. Díky tomu dokážeme sledovat celý udící proces, aniž bychom si otevřeli dvířka a vyvětrali prostor udírny. Věci jako stavitelné nohy, komínky se škrtící klapkou, zateplení či háčky a rošty jsou standardní výbavou u drtivé většiny elektrických udíren.

Co vše se dá sehnat?

Na trhu je nespočet udíren různých značek a typů. Fakt je ale ten, že jen pár z nich má své místo nejen na českém, ale i na zahraničním trhu, kde tyto fenomény většinou vznikají. Mezi oblíbené značky patří v českých kruzích udírny Borniak, Bradley či Pitboss.

Borniak

Polská značka, která se v poslední době dostává na přední příčky v počtu prodaných kusů, je vhodným kompromisem mezi cenou a zpracováním. Lze ji dokonce sehnat i v celonerezové variantě, což my určitě oceníme. Borniak je vyráběn ve dvou velikostech, takže záleží jen na vás, pro kolik lidí budete udit. Udírny jsou spolehlivé s spirálou a příkonem kolem 2000 W.

Bradley Smoker

Plně automatická udírna s možností nastavení teploty v udírně, nastartování generátoru kouře. Výhodou je i široká nabídka udících briket, které výrobce nabízí a to nejen základní druhy jako dub nebo hickory, ale i méně tradiční jako s přídavkem chilli, piva či zázvoru se sezamem. Je to zároveň i drobná nevýhoda, protože je nutné používat originální brikety. Udírny Bradley Smoker nabízí i přehledný display, který zvládne intuitivně ovládat i laik.

A další značky... Logicky je jasné, že výše zmíněné nejsou sami v této branži a že existuje více značek. Zajímavostí jsou určitě udírny na dřevěné pelety, které vyrábí zejména PitBoss, nebo udírny s označením “venkovní” které jsou uzpůsobeny do každého počasí. Stále ale platí, že většina udíren ve stejné cenové hladině je na relativně podobné úrovni, takže je nutné vybírat pomocí osobních sympatií, velikosti udírny nebo způsobu vývoje kouře (štěpka, pelety, brikety).

Odpovídá cena kvalitě?

Složitá otázka s hromadou různých pohledů. Některé udírny mají povrch z ALU-Zinku, některé jsou celonerezové, což je samozřejmě lepší už kvůli stálosti materiálu. Zajímavou vlastností, která ovlivňuje cenu je izolace, protože pokud udíte ve venkovní teplotě -20°C, je znát délka uzení i teplota ve vaší peněžence. Není výjimkou, že i v této branži jsou značky “levnější” a značky “dražší” a je pouze na osobních sympatiích, kterou značku preferujete.

Co říci závěrem?

Pokud se rozhodnete pro nákup udírny, určitě je dobré si stanovit hned na začátku, co od udírny očekáváte? Kolik toho budete uditJak často? A zda máte přístup k briketám, peletám či štěpce. Už z těchto odpovědí by vám měl vykrystalizovat typ udírny, který je pro vás vhodný. Z našich zkušeností víme, že většina lidí v začátcích vyzkouší polský Borniak s tím, že si sami otestují, zda je uzení baví a zda jim to vůbec jde. A světe div se, jasně že jde! Je to zajímavý proces a díky plné automatizaci, řízení přes otočná tlačítka, digitální display zvládne uzení opravdu každýPokud máte jakékoli otázky, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu, abychom vám pomohli vybrat ideální udírnu podle vašich potřeb.