Jak grilovat zdravěji? 5 tipů, které musíte znát!

Léto v plném proudu, točené pivo střídá osvěžující drink a běží jedna zahradní párty za druhou. A žádná pořádná BBQ se neobejde bez šťavnatých dobře propečených steaků, poctivých klobásek nebo pikantních buffalo wings. Bohužel ale grilování úplně nepatří k TOP FIT přípravě jídla. Jak to dělat zdravěji, čemu se vyvarovat a neohrozit svoji postavu do plavek? Ukážeme vám pět zaručených triků! 

fit-recepty-na-grilovani

 

✅ Maso vybírejte s rozmyslem

To nejlepší, co můžete na grilování vybrat, je libové kuřecí nebo hovězí maso, které před podáním na gril zbavíte blanek a bílých tukem prorostlých míst. FIT variantou na gril jsou pak i mořské plody a ryby všeho druhu. Zkuste lososa s bylinkami nebo třeba špízy z krevet se sweet chilli omáčkou. Pokud se nedokážete vzdát tučnějšího masa, ohlídejte si dobře jeho přípravu. Odkapávající tuk z masa na žhavé uhlíky je ideální pro vznik škodlivých látek. Pokud se tedy budete pouštět do grilování bůčku nebo krkovice, vsaďte na hliníkové podtácky. 

Ryba na grilovací pánvi

TIP: Ideální varianta pro vegetariány může být pak třeba tofu ve speciální naložené verzi na gril nebo oblíbený halloumi sýr. Ten je však sám o sobě celkem tučný a obsahuje i poměrně dost soli, nezařazujte ho tedy úplně na denní bázi.

 

✅ Jakou zvolit přílohu ke grilování?

Aby bylo jídlo vyvážené, mělo by za všech okolností obsahovat všechny tři makro živiny - bílkoviny, tuky a sacharidy. O bílkoviny a tuk se postará maso nebo jeho vegetariánská varianta, jednoduchou formu sacharidů zajistí zelenina a komplexní sacharidy přidejte ve formě celozrnného pečiva nebo třeba v alobalu pečených brambor.

Léto je období sezónní zeleniny. Nebojte se tedy na stůl připravit velkou mísu zeleninového salátu třeba s medovou-hořčicovou zálivkou. Pokud máte rádi experimenty, zkuste do salátu přidat i kousek ovoce - jahody nebo nektarinky si skvěle rozumí s jemnými kozími nebo čerstvými sýry, které můžete přidat jako dalšího zástupce bílkovin. Pro ozvláštnění vyměňte čerstvou zeleninu za grilovanou zeleninu a hoďte na gril třeba silnější plátky lilku, cukety nebo třeba červenou a žlutou papriku.

TIP: Když zeleninu potřete zbylou marinádou z masa, chytne dokonalou kořeněnou chuť.

grilovana-zelenina

 

✅ Jak připravit marinádu nebo dip?

O tom, jaké koření vybrat na grilování jsme už psali. Ale co samotná marináda? V naší nabídce si můžete vybrat skvělé již připravené marinády, nebo si doma můžete namíchat vlastní. Použijte třeba jogurt, citron, čerstvé nebo sušené bylinky, chilli koření nebo med či sojovou omáčku. Tady se fantazii meze nekladou.

K čemu je marináda kromě skvělého dochucení ideální? Díky tomu, že obsahuje antioxidační přísady jako třeba bylinky nebo citrusy, dokáže snížit množství polycyklických aromatických uhlovodíků, které při grilování vznikají a mohou působit karcinogenně. 

recept-na-cesnekovy-dip-grilovani

Ke grilovanému masu také neodmyslitelně patří dipy. Ale pozor na ně, dokáží totiž velmi rychle a velmi snadno vystřelit kalorickou hodnotu pokrmu. Koukněte na náš lety prověřený recept na farmářský nebo česnekový dresink

TIP: Jako víc vhodnou variantu do diety nebo hubnutí používejte jako základ odtučněný řecký jogurt a pohrajte si pak už jen s dochucením. Použijte česnek, kari, sweet chilli omáčku nebo třeba jen bylinky.

 

✅ Pozor na pivo i alkoholické nápoje

Jasně, kdo si dokáže posezení na venkovní zahrádce nebo letní grilovačku představit bez drinku v ruce. Jenže problém alkoholu mimo jiné tkví v tom, že obsahuje příliš mnoho “prázdných kalorií”, tzv. je to potravina bohatá na kalorie, ne však na živiny a našemu tělu nic nepřináší. Kvůli jednomu pivu nebo vinnému střiku se svět nezboří. Ale třeba čtyři piva už se dají srovnat s kalorickou hodnotou Big Macu s hranolkami nebo celou pizzou. 

TIP: Dejte si to pivo jedno na trávení a skleničku vína pro radost, zbytek zkuste ale vyměnit třeba za domácí ledový čaj bez cukru nebo čerstvou ovocnou limonádu. 

✅ Nepodceňte výběr grilu

Jasně, grilování na dřevěném uhlí je plné romantiky, dobře to voní, maso chytne typickou chuť, je to nejpoctivější. Určitě je vše zmíněné pravda, nicméně je tu jedno velké ALE, které jsme už zmiňovali v bodě jedna. Odkapávající tuk + žár = vznik škodlivých karcinogenní látek. To je rovnice, která platí. Zkuste teda letos vybrat opravdu kvalitní plynový nebo peletový gril, který dokáže toto riziko významně snížit. Koukněte na výběr těch nejlepších grilů níže. 

Posledních pár rad na závěr:

  • Dejte si pozor na křížovou kontaminaci. Nikdy nepoužívejte stejné prkénko na krájení masa a potom na krájení zeleniny.
  • Maso vždy uchovávejte v uzavíratelné krabičce a v chladu.
  • Kuřecí i krůtí maso opravdu dobře propečte.